Objavljeno 18 Februar 2022 - MC-RS-00054
Kako jednostavan test iz krvi može poboljšati brigu o trudnoći?
Preeklampsija je potencijalno ozbiljno stanje koje pogađa žene u trudnoći i koje je teško dijagnostikovati na vreme.
Medicinske potrebe žena se često potcenjuju i ostaju nezadovoljene. Možda je to zato što su mnoge žene previše zauzete, fokusirajući se na zdravlje i sreću drugih - ponekad na štetu sebe - da bi primetile razmere problema.
Pomislimo samo na tragične smrti majki. Mnoge od njih je moguće sprečiti, jer su zdravstvena rešenja za sprečavanje ili upravljanje komplikacijama u trudnoći dobro poznata. Bez obzira na to, dnevno ipak 830 žena u svetu umre od uzroka koji se mogu sprečiti u vezi sa trudnoćom i porođajem1. 80% njih ima komplikacije usled obilnih krvarenja, infekcija (uglavnom nakon porođaja), nakon nebezbednih pobačaja i visokog krvnog pritiska tokom trudnoće2.

Zašto je rano otkrivanje preeklampsije presudno?
Preeklampsija je stanje koje obično pogađa žene u drugoj polovini trudnoće. Ovo je, zajedno sa ostalim hipertenzivnim poremećajima trudnoće, jedan od vodećih uzroka fetalnog i majčinog morbiditeta i mortaliteta, čineći 10–15% svih smrtnih slučajeva majki3.
Prirodno, rano otkrivanje i efikasna nega mogu znatno da smanje broj smrtnih slučajeva povezanih sa preeklampsijom. Problem je što se simptomi preeklampsije (poput visokog krvnog pritiska i otečenih stopala, zglobova i šaka) mogu pogrešno zameniti sa normalnim efektima trudnoće, što otežava dijagnozu.
Da bi se stvari dodatno zakomplikovale, standardna dijagnoza preeklampsije je ograničena i uključuje otkrivanje visokog krvnog pritiska nakon 20 nedelja i proteina u urinu.
Nažalost, ova dva činioca su ioši pokazatelji, a dileme koja trudnica će imati negativan ishod, a koja normalnu trudnoću i dalje će ostati bez odgovora. Šta se zbog toga dešava? To da 80% trudnica sa znacima preeklampsije neće razviti to stanje4 , ali se ipak nepotrebno hospitalizuju za slučaj da se to dogodi.
Jasno je da su, kada je reč o dijagnostici preeklampsije, potrebna inovativnija rešenja.

Benefiti inovativnog testiranja na preeklampsiju korišćenjem biomarkera sFlt-1 i PlGF

Razvijeno je novo testiranje na preeklampsiju, kojim se mere dva proteina koja se nalaze u majčinoj krvi, pružajući sa većom sigurnošću predikciju da li postoji opasnost od razvijanja preeklampsije kada postoji sumnja na to.
Zapravo, nedavna studija objavljena u New England Journal of Medicine, pokazuje da test predviđa koje žene neće razviti preeklampsiju u narednih nedelju dana sa više od 99% pouzdanosti5.
Ovo su dobre vesti za pacijente, jer ženama za koje je malo verovatno da će razviti preeklampsiju stres zbog razvijene sumnje i nepotrebnog boravka u bolnici se na ovaj način izbegava.
Utvrđeno je da se hospitalizacija trudnica, praćenjem ovih protokola, smanjuje za 50%, a samim tim se smanjuju i troškovi.
.jpg)
Trudnice mogu u prvom trimestru da urade skrining, gde se korišćenjem biomarkera u kombinaciji sa ultrazvučnim parametrom, srednjim arterijskim pritiskom i podacima o istoriji trudnice može odrediti rizik za pojavu rane preeklampsije, što znatno pomaže u davanju adekvatnog tretmana tim trudnicama.
To je samo jedan primer kako povećanje medicinskog znanja, zajedno sa napretkom nauke, podataka, analitike i digitalne tehnologije, obećava transformacijski pomak u pristupu dijagnostici i zdravstvenoj zaštiti, čineći ga više zasnovanim na dokazima i, što je najvažnije, personalizovanim.
Reference
- WHO 2016 Maternal mortality fact sheet
- WHO 2016 Maternal mortality fact sheet
- Berg, C. J., Mackay, A. P., Qin, C., and Callaghan, W. M. (2009).Overview of maternal morbidity during hospitalization for labor and delivery in the United States: 1993-1997 and 2001-2005. Obstet.Gynecol. 113, 1075-1081.
- Klein, E., Schlembach, D., Ramoni, A., et al. (2016). Influence of the sFlt-1/PIGF ratio on clinical decision-making in women with suspected preeclampsia. Plos ONE 11(5): e0156013. doi:10.1371/journal.pone.0156013.
- Zeisler, H., Llurba, E., Chantraine, F. et al. (2016). Predictive Value of the sFlt-1: PlGF Ratio in Women with Suspected Preeclampsia. N Engl J Med. 374, 13-22.
- Vatish, M., Strunz-McKendry, T., Hund, M., Allegranaz, D., Wolf, C., Smare, C. (2016). sFIt/PIGF ratio test for pre-eclampsia: an economic assessment for the UK. Ultrasound in Obstet Gynecol. 48(6):765-771
- NICE clinical guideline 62: Antenatal care (2008);
- PRECOG: The Preeclampsia Community Guideline (2004);
- Poon,L.C., and Nicolaides, K.H. (2014). Prenatal Diagnosis 34, 618-627;
- Scazzocchio, E., et al. (2013). Am J ObstetGynecol208, 203.e1-10.
- Akolekar, R., et al. (2013). Fetal DiagnTher33, 8-15;
- O’Gorman, N et al., et al. (2017). Ultrasound ObstetGynaecol49, 756-760
- Rolniket al., et al. (2017). N EnglJ Med 377;7