Upala kod RA započinje u sinovijalnoj membrani zglobova – ovojnici koja oblaže unutrašnjost zglobova i koja obezbeđuje ishranu zglobne hrskavice, kao i stvaranje zglobne tečnosti. Upala sinovijalne membrane dovodi do formiranja upalnog tkiva – panusa, koje se širi i dovodi do uništavanja zglobne hrskavice i ostalih struktura zgloba. To se manifestuje bolovima, otokom, ukočenošću, deformacijama i poremećajem funkcije zahvaćenih zglobova. RA prvenstveno zahvata male zglobove šaka i stopala, mada može zahvatiti i kolena, članke, laktove, a vremenom i ostale zglobove. Osim na zglobovima, RA se može manifestovati i na koži, očima, plućima, kardiovaskularnom i nervnom sistemu.
U svetu od reumatoidnog artritisa boluje 35–70 miliona osoba. Javlja se dva do tri puta češće kod žena nego kod muškaraca.
Neadekvatnim lečenjem dolazi do oštećenja i deformacija zglobova, nemogućnosti obavljanja svakodnevnih aktivnosti, smanjenja radne sposobnosti, invalidnosti i skraćenja životnog veka obolelih. Ne postoji lek koji leči uzrok reumatoidnog artritisa, ali pravovremenom dijagnozom oboljenja, uključivanjem odgovarajućih lekova, fizikalne terapije i vežbi, bolest se može držati pod kontrolom i poboljšati kvalitet života obolelih osoba. Osnovni ciljevi lečenja reumatoidnog artritisa su kontrola upalnog procesa, sprečavanje ili kontrola oštećenja zglobova, sprečavanje gubitka funkcije (nesposobnosti) i smanjenje bola.
Reference
Smolen JS, et al. Nat Rev Drug Discov 2003; 2:473–488.
Firestein GS. Nature 2003; 423:356–361
Rheumatoid Arthritis Clinical Presentation.
Symmons D, et al. The global burden of rheumatoid arthritis in the year 2000.
Gabriel SE & Michaud K. Arthritis Res Ther 2009; 11:229.
Zhang W & Anis H. Clin Rheumatol 2011; 30 (Suppl. 1):S25–S32.
Smolen JS. Clin Exp Rheumatol 2006; 24 (Suppl. 43): S7-S13